PİYANO

piyano-sayfaPiyano dersimiz 4-7 yaş ve 7-12 yaş öğrencilerimiz için haftada 1 gün özel ders olarak yapılmaktadır.

Müzik öğrenimini genel olarak Piyano Dersleri ile tamamlayan kişilerde birbirinden farklı durumlar gözlemlenmiştir. Yazımızın devamında piyano çalmanın faydaları ve daha birçok farklı konuda bilgi paylaşımlarımızı sunuyor olacağız. Dünya üzerinde birçok bilim insanı, müzik eğitimlerinin özellikle çocuklar üzerindeki gelişimini incelemiş ve oldukça başarılı olduğunu aktarmıştır. Bu faydalar arasında ise;

  • . Başarılı bir okul hayatı,
  • . Renkli sosyal çevre,
  • . Kendine güven duygusunun artması,
  • . Yaratıcılık duygusunun gelişmesi,
  • . İnsani duyguların güçlenmesi,
  • . Çalışma disiplini kazanılması,
  • . Sorumluluk duygusunun artması,
  • . Sağlıklı bir fiziksel gelişim,
  • . Soyutlama yeteneği kazanılması gibi pek çok faydası bulunmaktadır.

Araştırmacılara göre piyano çalmaya 4 ile 6 yaş arasında başlanmalıdır. Yani eğitim sürecine bu yaşlarda başlanan çocuklarda zihinsel gelişim fazlasıyla etkisini göstermektedir. Keman ve piyano gibi klasik temel müzik enstrümanlarına erken yaşlarda başlamak bu yüzden önemlidir.

Piyano dersinin zekâ gelişimini %50 oranında artırdığı da bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Özel piyano dersi alan bir çocuğun okuldaki diğer dersleri de başarıyla tamamlanmış ve çevresi ve ailesiyle daha iyi ilişkiler kurduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden Piyano Dersleri gerçek anlamda önemlidir. Ergen döneme geçmeden ve ergenlik dönemlerindeki boş vakitlerde farklı uğraşlar yerine piyano dersine önem verilebilir. Başlangıçta hobi olarak çalınabilen piyano, sonrasında ise birbirinden farklı ve faydalı etkilerini göstermeye başlamaktadır.

Bu konuda yapılan pek çok araştırma bulunuyor. Piyano derslerinin sinirleri eğiterek beyindeki algısal gelişmeyi sağladığını ve yüksek beyin fonksiyonları gerektiren bir uğraş olduğu da biliniyor. Bu yüzden sizlerde çocuklarınıza 4 yaşından itibaren Piyano Dersleri sağlayabilir ve ilerleyen yaşamında çok daha olumlu ve bilinçli bir birey olarak yaşamasını sağlayabilirsiniz. Okul öncesi dönemlerde başlanması gereken bu durum ile birlikte ömür boyu sürecek bir çalışma disiplini kazanılabilmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında piyano derslerinin ne kadar önemli olduğunu ve bu konuda yapmanız gerekenleri paylaştık. Fazla vakit kaybetmeden çocuğunuz için gerekli olan bu kurslara katılmanız ve çocuklarınıza destek olmanız da önemlidir. Günümüzde uygun bütçelerle bu dersler verilmekte ve çocuklarınızın gelişimine büyük anlamda katkıda bulunularak gelişim süreci desteklenmektedir.