MODERN DANS

modern-sayfaModern dans derslerimize 15 yaş ve üzeri öğrencilerimizi kabul etmekteyiz.

Eğitimimizin süresi 4 yıldır.

Her sene sonunda sınava girip başarılı olan öğrenciler 4 senelik eğitimlerini başarıyla tamamladıkları takdirde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı “Modern Dans” diploması almaya hak kazanırlar.

Modern Dans klasik balenin bilinen en önemli evrimi sonucunda oluşmuştur. Ayrıca klasik balenin kurallarını tamamen kırmakta ve sadece kendisine ait olan kuralları yaratmaktadır. Bu nedenden dolayı da bu dansta da az kısıtlamalar bulunur. Tek bir modern çağdaş dans sınıfında daha birçok dansı deneme fırsatını yakalayabilirsiniz. Bu danslar caz, bale, salsa ve tango gibi danslar olabilir.

Modern Dans gelişimi sorasında birçok tarz ve teknikler de geliştirilmiştir. Modern dansın güzelliği müzik ya da bir temaya bağlı olarak değişebilir ve ortaya çok daha güzel estetik durumlar çıkarı. Genel olarak bir çağdaş dans sınıfında eğiticinin rolü büyüktür. Yaş ile dans kabiliyeti arasında aklınızı ve bedeninizi iyi kullandığınız sürece modern danslar herkese uygundur ve birçok faydası bulunur. Ayrıca kendinizi net bir şekilde ifade etmenizi sağlar ve farklı hareket kabiliyetlerinizin ortaya çıkmasına neden olur. Vücudun form ve esneklik düzeyini de artıran bu dans vücudunuza estetik bir hava katmaktadır.

Günümüzün modern dansının kökeni Amerika ve Almanya’ya dayanır. 1. Dünya savaşından önceki dönemde ABD’li ve Alman dansçılar birbirlerinden bağımsız olarak gösterişli bale geleneğine karşı çıkarak farklı dans şekilleri geliştirmiştir. Bunun yanında bu yeni biçimlerin geliştirilmesinden sonra artık Modern Dans adını verdiğimiz yeni türler ortaya çıkmış ve tüm dünyada da kabul görmüştür.

Ülkemizde ise hala modern dansın ne şekilde uygulanabildiği ile ilgili bilgi sahibi olan insan sayısı çok azdır. Balenin kalıplaşmış kurallarını aşan ve deyim yerindeyse tütüleri çıkaran ve patileri atan bir dans çeşidi olan bu uygulama, bedenin ulaşabileceği son noktaya kadar etki eder. Bale ve latin dans görsel anlamda çok güzeldir fakat modern dansın vermek istediği farklı bir mesaj vardır. Hayatın kendisi ve kuralları tamamen yıkan bir dans çeşididir.

Sizler de yapmak istediğiniz dansa karar vermeli ve bu konuda gerekli olan tüm araştırmaları yaptıktan sonra uygulamaya geçebilirsiniz. Her dans türü bir yaşam tarzıdır ve farkında olmadığınız özelliklerinizin ortaya çıkmasını da sağlar. Belirttiğimiz bu durum yapılan araştırmalarla desteklenmektedir.