LATİN DANS

latin-dansDans ederken tüm endişelerden kurtulup gerçekten aradığınız huzura bir adım daha yaklaşmış olduğunuzu hissedebilirsiniz. Kendinizi müziğin akışına bırakarak beden ve ruhunuzun müziğin ritmiyle hareket etmesi en önemlisidir. Hayata farklı bir bakış açısı getirmek isteyenlerin tercih ettiği Latin Dans uygulamaları ile hayat şartlarında yaşadığınız tüm stresi kısa sürede atabilirsiniz. Ayrıca kilo vermek ve form korumak için de oldukça idealdir.

Latin dansları halk ve salon dansı olarak yapılır. Küba ve Porto Riko ülkeleri olmak üzere Latin Amerika ülkelerinde ortaya çıkmış ve tüm dünyaya yayılmıştır. Latin kökenli bu danslar ile ilgili detaylı bilgileri de yazımızın devamından takip edebilirsiniz. Bu konuda en çok tercih edilen Latin Dans çeşitleri ise Çaçarera, bomba, bachata, plena, bolero ve rumbadır. Bunlar arasında elbette salsa en çok tercih edilen Latin danslarından biridir.

Salsa

1920’li yılların sonunda Latin Amerika’da ortaya çıkmıştır ve akustik gitar ve vurmalı çalgılardan oluşmuş bir müzik kültürüdür. Ayrıca kıvrak Latin ezgilerine de sahiptir. Ana başlığında toplanan 6 farklı tür arasında en çok tercih edilen ve ilgi çeken danstır. Estetik bir şekilde yapılan doğaçlama figürleri sayesinde oldukça da eğlendiricidir. Bir erkek rehberliğinde oynanır.

Cha Cha

Mambo’dan türeyen ve 1950’li yıllarda ortaya çıkan bu dans daha keskin dönüş ve adım uygulamalarına sahiptir. Örneğin 1.ve 2. Vuruşlarda yavaş olarak hareket edilir ve 3.adımda tamamen hız kazanılır. Enerjik ve çok hızlı bir müziğe sahiptir. Ezgilerinde savrukluk ve özensizlik görebilirsiniz. Basit bir yapısı vardır ve oldukça da tercih edilir.

Tango

Dansla birlikte gelişen müzik tarzı olan ve Latin Dans çeşitleri arasında sıklıkla tercih edilen bu müzik ilk olarak yöresel bir müzik türü olarak ortaya çıkmış ve daha sonra uluslararası bir nitelik kazanmıştır. Hakkında en çok kitap yazılan bir dans türü olduğunu da söyleyebiliriz.

Bachata

Rap kültürü gibi fakir kültürü ortaya çıkaran bu dans Dominik’ten tüm dünyaya yayılmıştır. 1960’lı yıllarda ortaya çıkmış ve daha sonra ritimlerini hızlandırarak daha güzel bir hâl almıştır.