Bale Okulu Seçerken !

Bale Okulu seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar;

• Eğitimin en önemli parçası kayıtsız şartsız öğretmenlerdir. Derse girecek öğretmenin diplomasını mutlaka görmeyi talep ediniz. Belge bale ile ilgili mi yoksa genel bir belge mi sorunuz. Diploma mı yoksa yalnızca sertifika mı olduğu konusunda bilgi isteyiniz. Kurumun M.E.B onaylı olması önemli. Ya da M.E.B konservatuarı denkliği olmalı. Onaylı olması daha periyodik denetlendiğinin göstergesidir.
• Eğitim kurumuna ulaşım çok önemli bir faktör. Yakın olması avantaj, uzak olması devamsızlık nedeni olacaktır. Eğitim garantisi de çok önemli bu konuda da bilgi isteyiniz. Birçok kurum devamsızlığı olmayan ama başarısız olan öğrencilere tekrar ücretsiz eğitim vermektedir.
• Eğitmenin sahne tecrübesi olması da tercih sebebi olmalı. En az 5 yıl üst seviye bale sanatçılığı yapmak ya da uluslararası deneyimi olan bir eğitmen sizi daha kısa zamanda başarıya ulaştıracaktır. RAD, Vaganova ve Cecchetti Metodları profesyonellik göstergesidir. Dünya’da bu metotlara sahip çok az dans okulu vardır.
• Mezunlarının sonraki dönemlerindeki başarısını ve çalışmalarını inceleyiniz. Bazı okullar yalnızca hobi amaçlı da kurulabiliyor. Ödüllü profesyonel bale sanatçıları yetiştirmek gibi amaçları olmalı. Vizyonları ve misyonlarını öğreniniz. Sizden önce eğitim almaya başlamış kişilerle iletişim kurup bilgi alınız.
• Yabancı asıllı diplomaların YÖK denklik belgesi mutlaka olmalı. Yabancı öğretmenlerinizin klasik bale yapıp yapmadığına dair kaynak istemelisiniz.

Sorry, the comment form is closed at this time.